כיצד נקבע מחירו של יהלום?

כיצד נקבע מחירו של יהלום?

מחירו של יהלום נקבע על פי מספר פרמטרים. עוזי, מנכ"ל שפר יהלומים, מסביר כיצד נקבע מחירו של מוצר מיוחד וייחודי זה. קריאה מהנה!

מחירו של יהלום נקבע על פי 3 פרמטרים עיקריים:

איכות היהלום או בשפה המקצועית - דירוג היהלום
יהלומים מדורגים על פי 5 פרמטרים עיקריים, להלן הסבר קצר אודות פרמטרים אלה (להסבר מפורט קרא את המדריך לדירוג יהלומים):

1 - משקל היהלום - ככל שיהלום שוקל יותר, כך מחירו עולה, בצורה אקספוננציאלית. כך למשל יהלום במשקל 2.00 קראט ישקול פי 4 מיהלום במשקל 1.00 קראט.

2 - צבע היהלום - ככל שיהלום שקוף יותר, או "חסר צבע", כך הוא נחשב נדיר יותר, יפה יותר, ומחירו עולה בהתאם. האות D מסמלת את הצבע הגבוה ביותר, האות E את הצבע השני וכך הלאה.

3 - נקיון היהלום - ככל שיהלום נקי יותר מפגמים פנימיים (איתם נכרה מהאדמה) כך הוא נחשב נדיר יותר ויפה יותר, ומחירו עולה בהתאם. אודות טבלת הנקיונות המלאה ניתן ללמוד במדריך לדירוג יהלומים.

4 - חיתוך היהלום - הכוונה אינה לצורה בה לוטש היהלום אלא לפרופורציות שלו. ככל שזוויות הליטוש מדוייקות יותר ביחס לצורה האופטמאלית כך יחזיר היהלום אור רב יותר והברק שלו יהיה חזק ויפה יותר.

5 - סטנדרט הדירוג - דירוג היהלום משתנה בין מעבדה גמולוגית אחת לשנייה ובין בית עסק אחד לשני. זה נשמע מוזר וזה קצת מבלבל, אבל דירוג של צבע ונקיון הינו סובייקטיבי וכך מעבדה אחת עשויה לדרג יהלום כבעל צבע D בעוד מעבדה אחרת תדרג את אותו יהלום כבעל צבע F. על כן מחירו של יהלום מתבסס על דירוגו אולם גם על הסטנדרט בו בוצע הדירוג.


* ישנם פרמטרים נוספים אשר כלולים בדירוג היהלום, למשל - פלורסנטיות, צלילות האבן, אופי הפגמים הפנימיים ועוד' אולם חמשת פרמטרים אלה הם העיקריים והחשובים ביותר.

 

היצע וביקוש בשוק היהלומים:
תעשיית היהלומים מתנהגת כשוק לכל דבר ועניין, וככזו פועלים בה כוחות השוק הקלאסיים של היצע וביקוש. בתעשיית היהלומים יש שנים טובות יותר, בהן קיים ביקוש גבוה ליהלומים ומחירם עולה ושנים חלשות יותר בהן הביקוש נמוך ומחיר היהלומים מתמתן ואף יורד.
המסחר ביהלומים מתבצע על בסיס "מחירון רפפורט". מחירון זה אינו נוקב במחיר היהלומים הנסחרים אלא מהווה בסיס לשפה משותפת, כאשר המסחר מתבצע על בסיס "אוזי הנחה מהמחירון". מאחר וכל יהלום שונה (להבדיל מחבית נפט או מזהב טהור) - אין מחירון יהלומים אחיד ואין מחיר מוחלט לכל יהלום. מחירו של כל יהלום נקבע באופן פרטני ועל בסיס דירוגו ואופיו הייחודי.

 

תלוי את מי שואלים:
בדיוק כמו בכל תעשייה אחרת, לכל "חוליה בשרשרת המזון" קיים תמחור משלה. כך גם ביהלומים.
יהלום אשר נסחר בין סוחרים בבורסה ליהלומים במחיר של 1000$ ימכר לסיטונאי במחיר של 1300$ ולחנות תכשיטים במחיר 1700$. הלקוח הפרטי ישלם עבור יהלום זה 3000$-4000$ בתוספת מע"מ. המסקנה פשוטה - ככל שתקנה יהלום מחברה הקרובה יותר למקור כך תוכל להנות ממחיר אטרקטיבי יותר.

 

השורה התחתונה:
יהלום הוא חומר מיוחד ומוצר ייחודי, ומחירו מושפע מאיכותו, ממצב השוק בבורסה ליהלומים ומבית העסק ממנו תבחר לרכוש יהלום.
קניית יהלום מחברה ליהלומים אשר נמצאת בתוך הבורסה ליהלומים תבטיח דירוג אוביקטיבי בהתאם לסטנדרטים של מעבדות גמולוגיות מוכרות ומחיר אטרקטיבי במיוחד.

 

רוצים לדעת עוד?
ליעוץ מקצועי חינם ולקבלת הצעת מחיר התקשרו 03-5764000

להצעת מחיר ולפרטים נוספים: 03-576-4000

ליעוץ טלפוני השאר פרטים: