מהו יהלום מטופל?

מהו יהלום מטופל?

יהלום מטופל הוא יהלום לכל דבר, אשר נכרה במכרה יהלומים בדיוק כמו "חבריו" היהלומים הטבעיים אולם בנוסף עבר טיפול מלאכותי שנועד להעלות את רמת הנקיון שלו.

טיפול זה, המבוצע באמצעות טכנולוגיה חדשה יחסית, גורם ליהלום להיראות נקי יותר ובפועל - יפה יותר. אבל, כמו בכל דבר בחיים - יש לסוג המוצר המיוחד הזה יתרונות וחסרונות וכל כן - בטרם תבחרו לרכוש יהלום מטופל כדאי שתלמדו על הנושא ותקבלו החלטה מושכלת.

כמעט בכל יהלום טבעי קיימים פגמים פנימיים, איתם יצא היהלום מהאדמה. פגם יכול להיות שחור (אם הוא מורכב מפחם) או בהיר (למשל – בועת אוויר או סדק פנימי).
רמת הניקיון של הרבה מהיהלומים היא נמוכה, קרי – יש בהם פגמים יחסית גדולים שניתן להבחין בהם בעין בלתי מזויינת. כאן נכנסת לתמונה טכנולוגיה חדשה, יחסית, המאפשרת לטפל ביהלומים אלה על מנת "לנקות" אותם ולהעלות את רמת הניקיון שלהם. לא כל יהלום מתאים לטיפול כגון זה. רק פגמים עם אופי מסויים (פגמים אורכיים המגיעים לפני השטח של היהלום) יבטיחו תוצאה מוצלחת.

בתהליך הטיפול ביהלום, מנקים תחילה את הפגמים הפנימיים על ידי שטיפות מאסיביות והרתחה עמוקה של היהלום. לאחר מכן, ממלאים את הפגמים בכמות מיקרוסקופית של חומר שקוף בעל מאפיינים אופטיים של שבירת אור אשר כמעט זהים לאלה של יהלום טבעי. כמות החומר בה משתמשים היא מזערית ואינה מעלה את משקל האבן.
התוצאה – אותו יהלום, אשר היה בעל פגמים פנימיים משמעותיים נראה כעת נקי יותר.

להלן המחשה כיצד יראה יהלום לפני ואחרי טיפול:

  undefined      
undefined
                          Before                                                            After
                    יהלום אחרי טיפול                                           יהלום לפני טיפול אבל, כמו בכל דבר בחיים, גם כאן ישנם יתרונות וחסרונות.


נתחיל ביתרון הגדול:

היתרון הברור הוא שניתן לקחת יהלום בעל רמת ניקיון נמוכה, שהוא זול מאוד יחסית ליהלומים נקיים, "לשדרג" לו את הנקיון, ובכך לקבל יהלום יפה במחיר נמוך. יהלום מטופל עולה, ושווה כ-40% פחות מיהלום טבעי בעל אותם מאפיינים.

מהם, אם כן, החסרונות של יהלומים מטופלים?

החומר בו ממלאים את היהלום רגיש לטמפרטורות גבוהות ולחומרים חומציים. בשורה התחתונה – כעבור מספר שנים הטיפול מתחיל להישחק והיהלום כבר לא נראה כל כך יפה. אמנם ניתן תמיד לחדש את הטיפול במחיר צנוע של כמה עשרות דולרים, אבל להבדיל מהמשפט המפורסם על יהלומים - יהלום מטופל הוא כבר לא בדיוק לנצח... עוד חסרון גדול הוא שהמעבדות הגמולוגיות המוכרות כרציניות או מחמירות יותר אינן בודקות ואינן מפיקות תעודות גמולוגיות של יהלומים מטופלים. תעודה גמולוגית ממעבדה מוכרת היא דבר מומלץ כשקונים יהלום. לקוח הקונה יהלום מטופל יאלץ להסתפק בתעודה ממעבדה שאינה מוכרת.

אז בשורה התחתונה – האם מומלץ לרכוש יהלום מטופל?

התשובה תלוייה מאוד במטרת הרכישה.

אם אתם מחפשים טבעות אירוסין – ההמלצה לרוב היא לרכוש יהלום 100% טבעי ולא יהלום משודרג, משום שבארוע כל כך סמלי ומיוחד כגון הצעת נישואין ראוי להעניק יהלום טבעי שיראה תמיד כמו ביום בו נרכש, ולא יהלום מטופל שמראהו עשוי "להתקלקל" עם הזמן.

לעומת זאת, אם ברצונכם לרכוש תכשיט עם יהלום בתור מתנה, ליום ההולדת למשל, (תליון יהלום או זוג עגילי יהלום), בהחלט ניתן לשקול רכישה של יהלום מטופל. אופציה זאת תאפשר לכם לקנות יהלום גדול יותר בהשוואה ליהלום טבעי, או פשוט לקנות יהלום מטופל באותו משקל ולחסוך כסף רב.

חשוב לשים לב ולהיזהר!

 

חנות המוכרת יהלום מטופל חייבת לציין כי היהלום הוא מטופל - לא "משודרג" או כל כינוי אחר אשר עלול (אם לא נועד..) להטעות את הלקוח ולגרום לו לחשוב שהוא קונה מוצר איכותי יותר במחיר זול יותר.
אם נרכש יהלום מטופל עם תעודה גמולוגית ממעבדה מוכרת, יהיה כתוב בדרך כלל בהערות בתחתית התעודה "Clarity Enhanced".

להצעת מחיר ולפרטים נוספים: 03-576-4000

ליעוץ טלפוני השאר פרטים: