תעודה גמולוגית, מעבדה גמולוגית


אם אתה מעוניין לרכוש יהלום, כנראה שנתקלת כבר במונח "תעודה גמולוגית", אז רגע לפני הרכישה המשמעותית כל כך להלן הסבר קצר בנושא תעודות גמולוגיות וטיפים לקנייה נכונה של יהלומים:

תעודה גמולוגית מכילה דירוג של כל הפרמטרים החשובים של יהלומים, כגון:

סוג אבן החן (יהלום טבעי, יהלום מטופל, אבן חן)
צורת היהלום (עגול; פרינסס; לב; וכו')
מידות
משקל היהלום
דירוג הניקיון
דירוג הצבע
Cut – רמת החיתוך של היהלום מבחינת הפרופורציה, מדורג ביהלומים עגולים בלבד
Polish – מגדיר את רמת הצחצוח של המשטחים השונים של היהלום
סימטריה – מגדיר את רמת הסימטריה של חיתוך היהלום
אחוז העומק - מגדיר את עומק היהלום כאחוזים מהקוטר
גודל הלוח - מגדיר את המשטח העליון של היהלום כאחוזים מהקוטר
עובי ההיקף - מגדיר את עובי הרצועה בצידי היהלום
Culet - מגדיר האם יש סטייה של עוקץ היהלום ממרכזו
פלורסנטיות – מהי רמת הפלורסנטיות של היהלום
הערות על היהלום
תרשים של פגמים פנימיים וחיצוניים

תעודת GIA לדוגמא:

 

undefined

 

 


מה חשוב לבדוק בתעודה גמולוגית?

השאלה החשובה ביותר היא – איזו מעבדה דירגה את היהלום?
קיים בעולם מספר מצומצם של מעבדות מוכרות – מומלץ להסתמך רק על תעודות שהופקו על ידי מעבדות אלה. להלן רשימה של מעבדות מומלצות עליהן ניתן לסמוך, לא מומלץ לרכוש יהלום עם תעודה ממעבדה שלא מופיעה ברשימה הבאה:

undefined  undefined  undefined  undefined  undefinedundefined


מעבר לצבע ולניקיון של היהלום, ישנם שני פרמטרים חשובים מאוד שלא כדאי להתפשר עליהם:

הראשון – רמת החיתוך של היהלום. פרמטר זה מתייחס לזוויות בהן לטשו את היהלום. יופיו של היהלום מושפע מזוויות הליטוש, אשר קובעות אם היהלום יחזיר את האור בצורה יפה ויהיה בעל ברק חזק ומרשים או לא.
השני – פלורסנטיות. בעיקר בצבעים "I" ומעלה – מומלץ לרכוש יהלום אשר אינו פלורסנטי כלל. פלורסנטיות קובעת האם היהלום מגיב לקרני UV אשר קיימות באור יום. יהלום אשר מגיב לקני UV יראה פחות צלול, מעט עכור יותר, באור יום.

מהו ההבדל בין תעודה גמולוגית לבין "הערכת שווי לביטוח"?

תעודה גמולוגית (הנקראת באנגלית Gemological Certificate או Diamond Grading Report) מופקת ליהלום בודד, לא משובץ. ניתן לבחון יהלום בצורה מדויקת ומלאה רק לפני ששובץ בתכשיט. תעודה זו מתייחסת ליהלום בלבד ולא לתכשיט השלם. אין בתעודה זו הערכת שווי כספי של אבן החן המדורגת.
הערכת שווי לביטוח היא בעצם תעודת הערכה לתכשיט כולו. התעודה מכילה בדרך כלל התייחסות לאבני החן המשובצות בתכשיט (בין אם יהלום ובין אם אבני חן אחרות) אולם היא איננה מדרגת בפירוט את כל הפרמטרים של היהלום, פשוט משום שלא ניתן לדרג במדויק יהלום שכבר משובץ בתכשיט. תעודה זו מכילה הערכת שווי כספי המתייחס בדרך כלל למחיר הקמעונאי של התכשיט.
האם ניתן לקבוע כמה שווה יהלום על סמך התעודה הגמולוגית בלבד?
או במילים אחרות, האם יש צורך לראות את היהלום עצמו לפני הקנייה אם כבר בחנו את התעודה הגמולוגית שלו?
לעיתים קרובות, למרות שהתעודה מפרטת את כל הפרמטרים של היהלום, לא ניתן לקבוע את ערכו המדויק מבלי לראות את היהלום עצמו. מדוע? משום ש"נתון יבש" בתעודה אינו יכול להעיד על יופיו של היהלום לעין.

למשל:
שני יהלומים נשלחו למעבדה גמולוגית וחזרו עם תעודה. שני היהלומים דורגו כבעלי רמת ניקיון SI2 קרי – קיימים ביהלומים פגמים פנימיים אשר ניתן לראות בקלות בעזרת זכוכית מגדלת המגדילה פי 10.

אולם, אצל יהלום א' הפגמים הם בהירים ומרוכזים בהיקף של היהלום, ואצל יהלום ב' קיים פגם אחד שחור הנמצא במרכז היהלום. ברור, אם כן, שיהלום א' יפה יותר מיהלום ב' ולכן גם ערכו גבוה יותר. למסקנה זו לא ניתן להגיע על סמך הסתכלות בתעודה הגמולוגית בלבד אלא רק לאחר בחינת שני היהלומים עצמם. לכן, מומלץ תמיד להשוות בין יהלומים שונים בעין לפני הקנייה, ולא לבחור יהלום רק על סמך התעודה הגמולוגית שלו.

מבולבלים?
יועץ היהלומים שלנו ישמח לעמוד לרשותכם ליעוץ טלפוני בנושא קנייה נכונה של יהלומים. צרו קשר עוד היום לפגישת יעוץ לא מחייבת וללא עלות!

להצעת מחיר ולפרטים נוספים: 03-576-4000

ליעוץ טלפוני השאר פרטים: