טיפים לקנייה חכמה של יהלומים

טיפים לקנייה חכמה של יהלומים

רכישה של יהלום עלולה להיות מאיימת במעט, מאחר ויתכן כי אין ברשותך הידע או הכלים להערכה נכונה של יהלומים.
ומאחר ומדובר בהוצאה כספית, יש חשיבות בכך שתדע מה עליך לבדוק, טרם הרכישה.

לכן ריכזנו עבורך מגוון טיפים לקנייה חכמה של יהלומים, בהצלחה!

חיתוך היהלום (או "רמת הליטוש")

יופיו של היהלום וערכו, נקבעים, בין היתר, על פי אופן חיתוכו. החיתוך הינו בין הגורמים החשובים בקביעת ערך היהלום. אל תבלבלו בין חיתוך לצורה- צורת היהלום, הינו הצורה שהיהלום נראה- מרובע, עגול וכדומה. חיתוך היהלום הינו החשיפה של פאות היהלום על ידי שבירה מבוקרת של הפינות וחשיפת מרכז היהלום. חיתוך טוב יעניק ליהלום ברק, כאשר קרן אור אשר מגיעה אל מרכזו תפרוץ החוצה מפאותיו. הפינות הנחשפות בחיתוך הם שקובעות כיצד יראה האור אשר עובר דרכו. ביהלום עם חיתוך לא טוב, האור אשר יחדור ליהלום ימשיך דרכו בעמימות ולא יפורץ חזרה מפאוותיו הרבות.
על ה- Cut לא מומלץ להתפשר שכן הוא משפיע ישירות על עוצמת הברק של היהלום. ניתן להיעזר בטבלת קוטר-משקל, על מנת לוודא שקוטרו של היהלום מתאים למשקלו. מעבר לקוטר, רק איש מקצוע יוכל לוודא כי שאר הפרמטרים של ה-Cut הם ברמה מספקת ולכן כדאי להיוועץ באיש מקצוע.

בהירות (או "רמת הניקיון")

כאשר אנו מתייחסים למידת הבהירות של היהלום, אנו מתכוונים לכמות הפגמים אשר מצויים ביהלום, לניקיונו. יהלום הינו תוצר של הטבע, ואינו מורכב במעבדה סטרילית. על כן, ליהלומים רבים ישנם פגמים שונים, מעין לכלוכים. ככל שהיהלום נקי ובהיר יותר, כך עולה ערכו.
אל תמהרו לפסול יהלום עם פגם. ראשית, פגמים שלא ניתן לראות בעין בלתי מזוינת לא יפריעו למראה התכשיט, ושנית, תמיד אפשר לנסות למקם את היהלום בעת השיבוץ באופן שיסתיר את הפגם (למשל פגם שנמצא קרוב לקצה היהלום יוכל להיות מוסתר על ידי השן שבה תשובץ האבן).
פגמים בדרגות ניקיון SI2 – SI3 ומעלה, אינם ניתנים לזיהוי בעין בלתי מזוינת. לכן, מי שחפץ במראה נקי ומעוניין לחסוך, יקבל תמורה מצוינת עבור יהלום בדרגות ניקיון אלה.

צבע היהלום

באומרנו צבע, אנו מתכוונים לצבע המרומז הקיים או לא קיים ביהלום. יהלומים נופלים לתוך סקאלה מסויימת של צבעים, כאשר יהלום ללא צבע, יאפשר ליותר אור להיכנס דרכו, ייראה עשיר, נוצץ ובוהק יותר, ועל כן יהיה היקר ביותר. צבע היהלומים מדורג על ידי המכון הגמולוגי האמריקאי, לפי אותיות. האותיות D עד F ייצגו יהלומים שקופים, וככל שהאות מתקדמת יותר, כך היהלום פחות שקוף, ולכן פחות יקר. הצבע הפופולרי ביותר הינו כמובן הצבע השקוף "חסר הצבע" (או לבן), אשר נרכש לרוב עם טבעת יהלום.

משקל היהלום - קראט

יהלומים נמדדים בקראט. שוויו של כל קארט הינו 200 מיליגרם, 0.2 גראם. המילה קראט הינה מילה לועזית הלקוחה מתוך השורש של החרוב, אשר בו השתמשו בזמנים עתיקים לצורך איזון המשקל. הבחירה של משקל היהלום הינה בדרך כלל בחירה של תקציב. אולם זכרו- במידה ואתם רוצים להבטיח את ערך היהלום לעתיד, רכשו יהלום במשקל קראט אחד לפחות.
כדי לגרום ליהלום להיראות גדול יותר, אפשר לשבץ סביבו ובצמוד לו שורה נוספת של יהלומים קטנים, או לשבץ אותו בתוך "חגורת מתכת" (Bezel Setting) שתיצור אפקט ה"מגדיל" את האבן.
שיבוץ יהלום

יהלום יגיע בתכשיט, אם אלו טבעות אירוסין משובצות יהלומים, עגילי יהלום או צמיד יהלום, מדובר על יהלום אשר לקחו ושיבצו אותו בתוך מתכת. השיבוץ לא אמור, אך עלול לפגום ביהלום, ולכן יש להקפיד על שיבוץ אצל משבץ מקצועי

תעודות גמולוגיות

יהלום אמיתי יגיע עם תעודות מן המכון הגמולוגי. הימנעו מלרכוש יהלום ללא תעודות, על מנת להבטיח כי היהלום אשר אתם רוכשים הוא אכן יהלום, ושוויו אמיתי.
התכשיט

לגבי התכשיט המוגמר: כשבוחרים תכשיט עם יהלום, מומלץ קודם להרגיש שאוהבים אותו ממבט ראשון. אחר כך כדאי להסתכל עליו מכל הכיוונים, לבחון את רמת הגימור שלו (שאין עליו שריטות, שהוא סימטרי ובנוי היטב), ולהרגיש את המגע שלו (תכשיט צריך להיות בעל מגע נעים וחלק). אם מדובר במספר יהלומים בתכשיט, יש לוודא שכולם באותה דרגת צבע וניקיון כך שלא תהיה אבן חריגה, ושהם משובצים בצורה טובה: לא גבוהים מדי, לא שקועים מדי בתוך המתכת, ומונחים בצורה ישרה.

יהלומים מטופלים

חשוב לדעת – ישנם תהליכים מלאכותיים שמטרתם לשפר את הצבע והניקיון של היהלום. יהלומים שעברו תהליך כזה נקראים "יהלומים מטופלים" ואף על פי שהמראה שלהם עשוי להשתפר ערכם נמוך משמעותית מזה של יהלומים טבעיים. זה בסדר גמור לקנות יהלום מטופל, אולם רק אם הדבר נעשה במודע ובכוונה תחילה. בקניית יהלום חשוב לבדוק אם היהלום שקניתם הוא טבעי לחלוטין או שמא עבר טיפול כלשהו.
הקפידו לרכוש את היהלום במקום מקצועי ואמין, שיספק לכם את מלוא המידע אודות היהלום שבחרתם.

והכי חשוב: הדרגות וה"ציונים" שמעניקים ליהלומים הם חיוניים. אך מעל הכול, עליכם לבחור באבן שנראית לכם היפה ביותר, ושתרגישו גאים לענוד אותה ולהחזיק בה.

רוצים לדעת עוד?
יועץ היהלומים שלנו יעזור לכם לעשות את הבחירה הנכונה! צרו קשר לפרטים נוספים.
לסיכום, אל תפחדו לרכוש יהלום, אבל אל תפחדו לשאול, לברר ולעמוד על כל פרט קטן. רכישה של יהלום היא השקעה, והשקעה לחיים, לכן עדיף להוציא מעט יותר ולהיות בטוחים בערכו.

להצעת מחיר ולפרטים נוספים: 03-576-4000

ליעוץ טלפוני השאר פרטים: